Letní tábor Ararat 2020

Letošní letní tábor Ararat se nesl v duchu legend o králi Artušovi a jeho rytířích. Celým příběhem nás provázeli postavy jako král Artuš s královnou Guinewerou, rytíři Lancelot a Gawain, kouzelník Merlin, ale také zlá čarodějnice Morgana. 
Hlavní rubrika: Pelhřimov
Rubriky: Pelhřimov, Proběhlo
Termín konání kroužku: 2. 8. - 9. 8. 2020

Před táborem děti obdrželi od kouzelníka Merlina dopis, ve kterém se mohli dozvědět, že království i budoucímu králi hrozí nebezpečí, a proto je potřeba jejich pomoc. Výzvu přijalo 28 odvažných dětí, které se sešly ke společnému dobrodružství na faře v Nové Cerekvi.

V nedělních odpoledních hodinách, hned po příjezdu všech účastníků, byly děti seznámeny s pravidly tábora i mezi sebou formou seznamovacích her. Poté jsme se přesunuli na dvůr, kde už při příjezdu mohli děti spatřit meč Excalibur zaražený ve skalce kamení. Stejně jako v legendě se ten, kdo vytáhne meč, stane králem Británie. Avšak i přes veškerou snahu dětí i vedoucích se nikomu meč vytáhnout nepodařilo. Před večeří se ale před vraty objevil neznámý cizinec jménem Artuš a sháněl meč pro svého bratra, který se zrovna účastnil rytířského turnaje. K údivu všech, cizinec meč bez sebemenší námahy vytáhl. A jak legenda pravila, tak se také stalo – Artuš se stal králem a nabídl dětem, možnost stát se rytíři kulatého stolu. Artuš ještě vysvětlil, že na rytíře se děti nejdříve musí vycvičit. Poté nám předal naši celotáborovou hymnu a odešel. Takto začalo naše společné rytířské dobrodružství.

V pondělí k nám zavítal moudrý kouzelník Merlin. Sdělil dětem, že Británii sužují lapkové a chamtiví baroni, a proto Artuš potřebuje hrad na obranu země. Celé dopoledne děti získávaly pomocí her suroviny na stavbu hradu, aby se mohli po obědě pustit do samotné stavby hradu Camelotu. Poté byli dětem vysvětlena pravidla čestného souboje a došlo i na samotný souboj v šermu. Před večeří ještě měli účastníci možnost si namalovat na památku plechový hrneček. Znovu pak přišel Merlin, poděkoval jim za postavení hradu Camelotu a předal jim také rytířské listy, do kterých děti celý tábor získávali razítka, a tak se postupně staly panoši, pážaty a rytíři. Všem dětem se také povedlo získat rytířský řád, který jim byl přidělen podle toho, v čem vynikaly nebo v čem byly dobří.

V úterý přišli na vyhodnocení předchozího dne královna Guinewera a Artušova sestra Morgana. Rozdaly dětem razítka a poté si na jejich počest připily. Morgana však před zraky všech královnu otrávila a sama uprchla. Děti si proto zavolaly na pomoc krále Artuše. Ten jim svěřil recept na protijed, napsaný prastarým písmem. Museli tak získat tajnou abecedu a až poté si recept přeložili. Odpoledne jsme se vydali za jezerní paní, a i přes nepřízeň počasí jsme od ní získali surovinu do protijedu. Děti lektvar umíchaly a podaly královně, které tak zachránili život. Následně si účastníci zahráli hru, kterou si připravila jako poděkování samotná královna a ve které uplatnily své znalosti a také se mohli dozvědět něco o přírodě kolem nás.

Středeční den dopoledne získávaly děti během hry jednotlivé kousky šifry, podle kterých poté nalezli části erbu rytířů kulatého stolu. Dále měli děti za úkol vymyslet ve skupinkách představení či píseň na odpolední slavnost a následně měli děti možnost zúčastnit se různých workshopů jako například fotbal, černé historky, pletení copánků a v neposlední řadě i výroby marcipánu. Poté jsme šli společně na mši, po které následovala slavnost s předváděním scének. Slavnosti se mimo jiné účastnil král Artuš s královnou Guinewerou, rytíři Lancelot a Gawain i kouzelník Merlin. Celý den jsme zakončili cestou pro svatý grál, který jsme museli vyrvat ze spárů zlého černokněžníka.

 

Ve čtvrtek ráno se u fary objevil rytíř Gawain s košíkem v ruce, ve kterém byl Merlin zakletý do podoby psa. Prý se tak stalo, když s ním Morgana nečestně bojovala. Děti tak nabídly svou pomoc s nalezením střepů, na kterých je napsané zaklínadlo, které Merlina odčaruje nazpět. Hned po ranní rozcvičce se děti dozvěděly, že první střep je v pevnosti. Ta však byla obsazená nepřátelským vojskem, a tak jej děti nejdříve musely dobít. Další střep u sebe měl poskok zlé Morgany, kterého bylo třeba bez jeho povšimnutí sledovat. Po obědě si děti mohly vyrobit savovací technikou vak anebo se mohli zúčastnit rytířského klání, kde proti sobě soutěžili jednotlivci v různých disciplínách jako například veršování, přetahování se na laně, opičí dráze a mnoha dalších. Poslední střípek děti získaly hrou horolezci, ve které procvičili své znalosti z mnoha oborů. Na konci dne se dětem podařilo získat celé zaklínadlo, a tak osvobodily Merlina ze psí podoby. Tento den však ještě nebyl u konce. Děti se dozvěděly, že se v lese ukrývali poskoci zlé Morgany a na důkaz, že se jich nebojí museli projít stezkou odvahy. Poskoci se tak zalekli a z lesa uprchli.

V pátek děti osvobozovaly Alicii, kamarádku slečny Beatrice, kterou zajala Morgana. Ta od dětí za propuštění Alicie požadovala, drahokamy, flétnu a služebnou, která byla uvězněna. Před obědem se děti trénovaly v šermu při dobývání věží, poté lovily drahokamy. Po obědě si děti zahrály hru cizí řeči a zjistily tak, kde se nachází služebná i flétna. Na večer se vydaly do lesa, kde po zvuku hledaly a našly flétnu se služebnou.

Sobotní den byl plně nabitý. Hned ráno přišel za dětmi Artuš a řekl jim, že ho jeho synovec Mordred informoval o tom, že věrný přítel Lancelot zradil, a že se chce zmocnit království i královny Guinewery. V tu dobu už však byla polovina dětí povolána k Lancelotovi, a ten jim vysvětlil, že ho Mordred pomluvil, aby se on sám mohl království zmocnit. Nejdříve se Artuš s Lancelotem a jejich družinami utkali v boji mezi sebou, když pak ale vyšlo najevo, že zrádcem je Mordred, bylo už namále. Zlý Mordred už byl se svojí skupinou pobudů plně připraven k boji. Děti se pod velením krále Artuše semkly a odvážně bojovaly bok po boku. Vše rozhodl konečný souboj mezi králem Artušem a Mordredem, ve kterém král i přes zranění vyhrál. Ještě ten den Artuš pasoval všechny děti na rytíře a poté ho odvedla jezerní paní na druhý břeh, do země Avalon.

V neděli se přede mší ještě konalo celkové vyhodnocení a společný úklid. V poledne už jsme se však všichni spokojení a šťastní rozjeli ke svým domovům a rodinám. Věřím, že si všichni děti tento letní tábor užily a zase za rok na viděnou!

Jenda K.

Aktuální akce

Letní tábor Ararat 2021 Středisko Pelhřimov
Letní pobytové Tajemno Středisko Pelhřimov
Farní tábor 2021 Středisko Pelhřimov
Ikonopisecký kurz 2021 Středisko Pelhřimov
Výdejní okénko: Deskovka domů! Středisko Pelhřimov

Kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Pro více informací klikněte na den.

×